Strona główna

Poradnik - mieszkańcy ogrodu

  Wstęp
Odpowiednie siedlisko dla ptaków
Odpowiednie siedlisko dla owadów
Odpowiednie siedlisko dla drobnych ssaków
Odpowiednie siedlisko dla płazów
Mieszkańcy ogrodu - PTAKI
Mieszkańcy ogrodu - OWADY
Mieszkańcy ogrodu - SSAKI
Mieszkańcy ogrodu - PŁAZY

    Niezależnie od tego czy mamy do dyspozycji małą rabatę między blokowiskami, duży ogród przydomowy, czy też na działce pod miastem lub pewną powierzchnię w swoim ulubionym, miejskim ogródku działkowym, staramy się sprawić by to miejsce było w jak największym stopniu nam sprzyjające. Bardzo często identyfikujemy się z tą niewielką przestrzenią i pragniemy, by stała się ona oazą spokoju, miejscem wypoczynku, relaksu i ciszy, miejscem gdzie po prostu- jest nam dobrze. Każdy urządza swój ogród w sposób odpowiedni do swoich potrzeb oraz poczucia estetyki. My chcielibyśmy zaproponować Państwu jedną z możliwości- utworzenie takiego ogrodu, który byłby jednocześnie ostoją dla dzikich zwierząt.
    Mówiąc o „dzikich zwierzętach” w kontekście miejskich ogrodów, nie mamy oczywiście na myśli jeleni, łosi czy wilków. Jest jednak spora liczba nieudomowionych gatunków zwierząt, które właśnie w miastach odnajdują dogodne warunki do życia. Wśród nich dużą grupę stanowią ptaki oraz owady. Bliskość tych zwierząt wpływa na człowieka uspokajająco. Często jednak nie uświadamiamy sobie tego jak duże znaczenie dla nas- ludzi ma obecność tych zwierząt. Niekiedy, gdy mamy dziwne poczucie, że wokół nas „jest zbyt cicho”, nie kojarzymy tego z faktem, iż brakuje nam śpiewu ptaków lub delikatnego cykania świerszczy. Co w takim razie należy zrobić by zwierząt wokół nas było więcej?
    Dzikie zwierzęta szukają na osiedlenie się miejsc, w których: mogą się najeść; mogą rozmnażać się i wychować młode; mają możliwość ukrycia się przed drapieżnikami (w miastach chodzi przede wszystkim o bezpańskie koty domowe). Gdy zagwarantujemy im zaspokojenie tych potrzeb w naszym ogrodzie, możemy liczyć na to, że wkrótce będziemy mieć w nim wielu towarzyszy.