Strona główna

Z leśnikami bezpieczniej!

 

Z leśnikami bezpieczniej!

Tej zimy Lasy Państwowe są partnerem akcji „Bezpieczny lód 2013”. Celem akcji jest propagowanie bezpiecznych zachowań wśród uczniów szkół podstawowych z powiatu olsztyńskiego. W ramach akcji dzieci uczone są udzielania pierwszej pomocy, bezpiecznego zachowania na zamarzniętych zbiornikach wodnych a także poznają służby ratunkowe.

Inauguracja cyklu festynów była 11 stycznia 2013 na plaży gminnej w Olsztynku. Oprócz pokazów sprzętu policyjnego oraz strażackiego, dzieci dowiedziały się, że o ich bezpieczeństwo podczas wycieczek terenowych dbają również leśnicy. Strażnicy leśni z pobliskich nadleśnictw Jagiełek, Nowe Ramuki i Olsztynek opowiedzieli o swojej pracy, zaprezentowali pojazdy terenowe do patrolowania lasu, które służą również do gaszenie małych pożarów, ponieważ są wyposażone w agregaty gaśnicze oraz biorą udział w akcjach poszukiwawczych w przypadku zaginięcia w lesie.

Nadleśnictwo Olsztynek dla wszystkich dzieci otworzyło „Szkatułkę z lasem”, która stanowiła jedną z większych atrakcji festynu. Na stoisku edukacyjnym można było się dowiedzieć jak prawidłowo dokarmiać ptaki, gdzie znikają zimą owady oraz co robią w tym czasie duże ssaki.
Dzieci weryfikowały swoja wiedzę odpowiadając na pytania konkursowe. Dla wszystkich odważnych nadleśnictwa ufundowały nagrody.

Leśnicy zachęcali też do zimowych wypraw do lasu. Las jest miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla wszystkich, którzy odpowiednio przygotują się do zimowych wycieczek. Pamiętajmy zatem, żeby przed wycieczką zaopatrzyć się w mapę okolicy, kompas, cieple ubranie i nieprzemakalne buty. Do plecaka warto spakować latarkę oraz tabliczkę czekolady. Z takim ekwipunkiem oraz lornetka w rękę można śmiało spędzić ferie na leśnych ścieżkach.

Kolejne festyny w ramach akcji „Bezpieczny Lód 2013” odbędą się 14, 16 i 18 stycznia. W akcji biorą udział nadleśnictwa Jagiełek, Kudypy, Nowe Ramuki, Olsztyn, Olsztynek, Wichrowo i Wipsowo.

Źródło: www.lasy.gov.pl