Strona główna

Szpak najpopularniejszym gatunkiem Europejskich Dni Ptaków

Szpak był najczęściej spotykanym ptakiem Europejskich Dni Ptaków, które odbyły się w pierwszy weekend października. Tylko w Polsce zanotowano 53 tys. osobników tego gatunku. W sumie rodzimi miłośnicy przyrody zaobserwowali prawie 200 tys. ptaków.

W tegorocznych Europejskich Dniach Ptaków, organizowanych w 40 krajach - od Portugalii przez Maltę, Kazachstan po Norwegię - wzięło udział 23 tys. osób. W pierwszy weekend października miłośnicy przyrody mogli liczyć ptaki, korzystać ze spacerów i wycieczek ornitologicznych
 
"W całej Europie po podsumowaniu wyników ze wszystkich państw najliczniej obserwowanym gatunkiem były szpak zwyczajny (Sturnus vulgaris), łyska zwyczajna (Fulica atra) i krzyżówka (Anas platyrhynchos) „ - informuje na stronie internetowej Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).
 
Również w Polsce szpak nie miał sobie równych. Naliczono ponad 53 tys. osobników tego gatunku. W niewielkim stopniu pod względem liczebności ustąpiła mu zięba, której zanotowano ponad 52 tys. Na trzecim miejscu uplasowała się sikora bogatka, której zaobserwowano blisko 29 tys. osobników.
 
W sumie w całej Polce na spacerach ornitologicznych zanotowano prawie 200 tys. ptaków z ponad 100 gatunków. Najwięcej ptaków - ponad milion - zaobserwowano w Holandii.
 
"Ornitologicznym wydarzeniem była: terekia i biegus płaskodzioby we Włoszech; świstunka żółtawa na Łotwie i w centrum Budapesztu; wójcik w Polsce; 68 dropi na Słowacji; płatkonóg trójbarwny i nigdy nie notowana czapla złotawa w Szwecji; cztery sterniczki zwyczajne, bielik wschodni i dwie hubary saharyjskie w Uzbekistanie, uhla pstrodzioba i białorzytka płowa w Norwegii" - czytamy na stronie OTOP.
 
Uczestnicy akcji obserwowali też imponujące migracje dużych stad żurawi, szpaków, gołębi, mewy śmieszki, zięby i drozdów w wielu krajach Europy: w Austrii, Belgii, Czechach, na Węgrzech, Holandii i na Słowacji. "Zanotowano także smutne wydarzenie. W Estonii młody łabędź niemy nie przeżył zderzenia z liną energetyczną wysokiego napięcia" - informuje OTOP.
 
Europejskie Dni Ptaków organizowane są od 1993 r. przez BirdLife International - światową federację towarzystw ochrony ptaków. Na podstawie informacji zebranych we wszystkich państw uczestniczących w akcji powstaje lista najczęściej spotykanych jesienią gatunków ptaków. W ramach tegorocznej akcji zorganizowano blisko 900 ornitologicznych wydarzeń.
 
Źródło: naukawpolsce.pap.pl, zdjęcie: Jakub Badełek (ogrodostojazwierzat.pl)