Strona główna

Inwazja azjatyckich biedronek

 Chociaż ich łacińska nazwa brzmi Harmonia axyridis, w naszym kraju są zupełnym przeciwieństwem harmonii. Gatunek o którym mowa, azjatycki chrząszcz z rodziny biedronkowatych właśnie wykorzystuje ostatnie ciepłe dni w tym roku żeby znaleźć ciepłe i suche miejsce do zimowania. Jak wiadomo, najpowszechniej występujące ciepłe i suche miejsce na zimę to nasze mieszkania, w związku z czym biedronki można teraz spotkać na ścianach budynków, szukające sposobu żeby dostać się do środka, gdzie mogą założyć nawet kilkusetosobnikowe kolonie.

 
 
Harmonia axyridis to gatunek obcy i inwazyjny. Przybył z Azji i rozprzestrzenił się w Europie i obu Amerykach. Jest to stosunkowo "świeża" inwazja, pierwszy raz w Polsce odnotowano biedronki  azjatyckie w Poznaniu zaledwie 8 lat temu. Nie jest to jednak mile widziany przybysz - stanowi zagrożenie dla naszych rodzimych biedronek (m.in. dwukropki, siedmiokropki i dwudziestokropki). Zajmują ich nisze ekologiczne, szybciej się mnożą, a ponadto żywią się larwami i jajami innych biedronek. Dla ludzi też nie jest przyjazna - częściej niż w przypadku innych gatunków biedronek zdarzają się ukąszenia, które mogą wywoływać reakcje alergiczne skóry i dróg oddechowych.
 
Niestety, w Polsce Harmonia axyridis nie ma żadnych naturalnych wrogów, ptaki nie są nią zainteresowane. Biedronki azjatyckie są wielkości biedronki siemiokropki (5-8 mm), ale ich wygląd jest bardzo zróżnicowany - w barwach od żółci i pomarańczy, przez czerwienie, aż do czarnego, oraz ilości kropek od 0 do 23. 
 
Jak w takim razie odróżnić obcego od naszych rodzimych biedronek? Pomoże w tym diagram przygotowany przez Centrum Badań Ekologicznych PAN:
 
 
 
Źródło grafiki: www.cbe-pan.pl, zdjęcie: Wikipedia.org, Hedwig Storch