Strona główna

Sroka złodziejka? Naukowcy udowodnili, że sroki nie kradną

 Czy to prawda że sroki kradną biżuterię? Jest to mit − sroki nie kradną „świecidełek”. W rzeczywistości boją się błyszczących przedmiotów. − wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma „Animal Cognition”.

Panuje powszechne przekonanie, że sroki kradną błyszczące przedmioty, które następnie umieszczają w swoich gniazdach. Pogląd ten, związany z europejskim folklorem, postanowili sprawdzić psychologowie z Centre for Research in Animal Behaviour na brytyjskim University of Exeter. 
 
Badaniem objęto dwie grupy przedmiotów. Jedną stanowiły błyszczące śruby, pierścionki, kawałki folii aluminiowej, w drugiej znalazły się te same przedmioty, ale pomalowane matową, niebieską farbą. Obok każdej z tych kupki przedmiotów naukowcy umieścili lubiane przez sroki orzechy. I co się okazało?  W trakcie 64 podejść do jedzenia sroki ignorowały przedmioty srebrne jak i matowe. Badacze zauważyli, że ptaki tak naprawdę boją tego typu przedmiotów, uznające jest za potencjalnie niebezpieczne.
 
„Nie znaleźliśmy dowodów na bezwarunkowy pociąg do błyszczących przedmiotów. Wręcz przeciwnie, wszystkie przedmioty prowokowały u ptaków reakcje wskazujące na neofobię, strach przed tym, co nowe” – wyjaśnia główna autorka badania, dr Toni Shephard. 
 
„Narosłe wokół tego legendy są więc jedynie wynikiem kulturowego uogólnienia i anegdot” – konkluduje Shephard.
 
źródło: Ekologia.pl, zdjęcie: wikipedia.de, Benutzer123