Strona główna

Czynna ochrona przyrody - Biebrzańskie Sianokosy 2014

fot. Marta Szczypek

Tworzenie ogrodów przyjaznych zwierzętom jest czynną formą ochrony przyrody, czyli ingerencją w zastany stan środowiska mającą na celu poprawę jego warunków.

Zabiegi takie wykonuje się także w parkach narodowych, które zwykle kojarzą się z ochroną bierną, czyli głównie rezerwatami ścisłymi. Jednym z siedlisk, które wymaga prowadzenia ochrony czynnej są różnego rodzaju łąki. W tym przypadku potrzebne jest koszenie, w przeciwnym razie w wyniku sukcesji ekologicznej, otwarte tereny łąk zarosną, siedlisko zostanie przekształcone i żyjące tam wcześniej gatunki zwierząt i roślin będą musiały zniknąć.
 
W związku z tym, w Biebrzańskim Parku Nardowym, na któego terenie znajdują się ogromne połacie podmokłych łąk, torfowisk i bagien co roku organizuje imprezę pod nazwą "Biebrzańskie Sianokosy"
 
Serdecznie zapraszamy - poniżej informacja o tegorocznej imprezie pochodząca ze strony Parku:
 
Biebrzański Park Narodowy i Gmina Trzcianne organizują już po raz trzynasty Mistrzostwa Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody „Biebrzańskie Sianokosy”. 
 
Tradycyjnie, zawody odbędą się w Biebrzańskim Parku Narodowym 

na Bagnie Ławki w dniu 6 września 2014 r. 
 
Celem Mistrzostw jest ocalenie liczącej setki lat tradycji koszenia podmokłych łąk oraz popularyzowanie idei czynnej ochrony przyrody terenów bagiennych. 
Gorąco zachęcamy wszystkich chętnych do udziału w zawodach – zwłaszcza w konkurencji drużynowej o tytuł Mistrza w Koszeniu Bagiennych Łąk. Przewidziana została również konkurencja „O Wójtową Osełkę” przeznaczona dla osób, które większość czasu spędzają za biurkiem i podczas zawodów chciałyby spróbować swoich sił, aby wspólnie podtrzymywać tradycję koszenia podmokłych łąk.

Zapraszamy również wszystkich chętnych, którzy chcą kibicować zawodnikom i miło spędzić czas na najważniejszej w roku parkowej imprezie. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w zabawach edukacyjnych zorganizowanych przez Dział Edukacji BbPN. Wstęp wolny. Parking bezpłatny.
 
Zdjęcie: Biebrzańskie łąki podmokłe, fot, Marta Szczypek