Strona główna

Domek dla jeża i biedronek w SP nr 11 w Tarnowie

 A to jesienny przykład z Małopolski jak można zrobić domek dla jeży. Tę konstrukcję przygotowali uczniowie Szkoły Podstwowej nr 11 w Tarnowie.

Oto ich relacja:

11 października zabraliśmy się do budowy drugiego domku dla jeża. Ten wykonaliśmy zupełnie sami. Połączyliśmy dwie drewniane palety, by domek był odpowiedniej wysokości. Ustawiliśmy go przy ogrodzeniu, blisko wyjścia do lasu. Do środka wcisnęliśmy siano i dużo liści. Tak, by jeż mógł się w nich zakopać. By nie kapało mu na głowę, ułożyliśmy foliowy dach. Należało jeszcze zebrać kilka worków liści na warstwę izolacyjną.

Podczas budowy spotkała nas wielka niespodzianka. Za zostawionymi workami liści ukryły się biedronki – różnych kolorów i wielości. Zajmowały bardzo dużą powierzchnię. Świeciło słońce, więc za liśćmi miały ciepło. Chyba chciały tu zimować. Musieliśmy popsuć im plany. Wysypaliśmy liście, tworząc wielką górę. Na wierzch, by wiatr ich nie rozwiał, położyliśmy gałęzie. Domek był gotowy. A pierwszymi mieszkańcami zostały… BIEDRONKI!!! Cieszymy się bardzo, że także im pomogliśmy w przetrwaniu zimy.

DSCN8138

ZBIERAMY LIŚCIE

DSCN8142

EKIPA BUDOWNICZYCH

DSCN8241

USTAWIAMY PRZEBUDOWANĄ PALETĘ

DSCN8244

NAPYCHAMY DO ŚRODKA LIŚCIE

DSCN8253

PRZYKRYWAMY FOLIĄ

DSCN8255

ZASYPUJEMY LIŚĆMI

DSCN8258

I JESZCZE ZASYPUJEMY LIŚĆMI

DSCN8265

UKŁADAMY GAŁĘZIE I GOTOWE

DSCN8231

LOKATORKI JEŻOWEGO DOMKU