Strona główna

Wspólny wysiew pięknych polskich kwiatów - happening w Ogrodzie- ostoi zwierząt

W dniu 1 czerwca 2011r. w Dzień Dziecka razem z uczniami SP nr 81, Panią Prezes Fundacji Nasza Ziemia, Mirą Stanisławską Meysztowicz oraz Panią Henryką Bochniarz - Prezesem firmy Boeing na Europę Środkową i Wschodnią, posialiśmy rodzime gatunki polnych i łąkowych kwiatów. Tym sposobem pragniemy zwiększyć bazę pokarmową dla motyli, trzmieli i innych owadów, których obecnie w miastach jest jest coraz mniej!

 

Program Edukacji na rzecz Rozwoju Zrównoważonego „Ogród – ostoja zwierząt” trwa już od listopada 2009r. Projekt koordynowany przez Fundację Nasza Ziemia, wspiera firma Boeing. Głównym założeniem Programu jest szerzenie idei zrównoważonego rozwoju wśród młodzieży poprzez szeroko zakrojoną edukację ekologiczną.

Od października 2010 roku trwa druga edycja Programu, w ramach której wydaliśmy nietypowy pakiet edukacyjny. W ramach projektu gwarantujemy chętnym placówkom z całej Polski pakiet, w skład których wchodzą: książki z konspektami lekcji na temat ochrony środowiska i przyrody; konspekty zajęć terenowych, teczki programowe dla uczniów i nauczycieli; płytki CD z materiałami dydatktycznymi oraz saszetki z nasionami polskich kwiatów, które posłużyć mają do tworzenia przyszkolnych ogródków kwietnych.

Taki właśnie przyszkolny kwietnik stworzyliśmy w Dzień Dziecka wspólnie z uczniami ursynowskiej Szkoły Podstawowej nr 81.

Jednocześnie naszym happeningiem pragniemy zwrócić uwagę na problem spadku różnorodności owadów w miastach. Mieszkańcy miast coraz częściej sadzą i sieją rośliny egzotyczne, których kwiaty modnie i nietypowo wyglądają, jednak najczęściej nie karmią polskich gatunków motyli, trzmieli, pszczół i innych owadów zapylających. Naszą akcją pragniemy promować ideę sadzenia i wysiewania roślin rodzimych takich jak polne i łąkowe kwiaty (chabry, maki, kąkol, wykę ptasią itp.), dzięki którym wzbogacimy bazeępokarmową dla wielu gatunków owadów.

 

W wysiewie polskich kwiatów polnych i łąkowych udział wzięli:

 

  • Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 81 w Warszawie

  • Pani Henryka Bochniarz - Prezes firmy Boeing na Europę Środkową i Wschodnią

  • Pani Mira Stanisławska - Meysztowicz – Prezes Fundacji Nasza Ziemia

  • Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 81 Marzena Dąbrowska

  • Pani Beata Pełnia - Iwanicka - koordynator Programu ze strony SP nr 81

  • Pani Teresa Krzysztofik – nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 81

  • Pani Justyna Niewolewska – koordynator Programu ze strony Fundacji Nasza Ziemia

Obejrzyj zdjęcia z naszego happeningu w Galerii