Strona główna

W ogrodzie na Targówku stanęła owadzia wieża!

Owadzia wieża stanęła w ogrodzie na Targówku!

Od dziś Gimnazjum nr 141 szczyci się wielopokojowym lokum dla dzikich zapylaczy :)

Pszczoły nie mają łatwego życia. Przetrwały miliony lat na ziemi a to właśnie teraz, na naszych oczach muszą mierzyć się z wieloma zagrożeniami w środowisku. Zagrożeniami, które doprowadziły do zespołu masowego ginięcia pszczół, który dziesiątkuje ich populacje na całym świecie.
 
Ich rola w przyrodzie jest ogromna, są głównym zapylaczami wielu gatunków roślin, w tym takich, które stanowią podstawę pożywienia ludzi na całym świecie. Dzięki nim powstają owoce. Ale pszczoły to nie tylko pszczoła miodna, to także szereg innych gatunków. Żeby zaprosić pszczoły do swojego ogródka, nie trzeba zaraz zakładać pasieki. Wiele gatunków (np. trzmiele, murarki) może zabawić w naszym ogrodzie na dłużej, jeśli tylko zapewnimy im bazę lęgową i pokarmową.
 
W ogrodzie stworzonym w ramach programu Ogród – ostoja zwierząt przy Gimnazjum nr 141 przy ul. Trockiej na warszawskim Targówku dwa lata temu, baza pokarmowa już jest - można w tej chwili podziwiać pięknie kwitnącą polską łąkę kwietną na której aż roi się od dzikich pszczół, trzmieli i motyli.
 
Aby zapewnić pszczołowatym miejsce gniazdowania, w ramach tegorocznej edycji programu, ustawimy w ogrodzie wieżę owadzią oraz budki dla trzmieli. Wieża zbudowana jest z imitujących naturalne środowisko elementów – np. fragmentów pustych łodyg trzciny, które zastępują stosowane kiedyś powszechnie słomiane strzechy zasiedlane przez pszczoły murarki i inne miesierki czy drewnianych klocków z nawierconymi otworkami, które przypominają naturalne korytarze drążone w drewnie przez chrząszcze i inne owady. W trakcie dzisiejszego odsłonięcia konstrukcji uczniowie wypełniali gliną doniczki z dziurkami, które również umieszczone zostały w wieży a imitują z kolei ściany wąwozów czy gliniane ściany chat w których naturalnie gnieździły się dzikie zapylacze. Dla trzmieli często błędnie nazywanych „bąkami” zamontowaliśmy w ogrodzie kilka mniejszych domków, podobnych do budek wieszanych dla ptaków, ale oczywiście ze znacznie mniejszym otworem. 
 
Ze względu na bliskość łąki kwietnej i wielu gatunków roślin miododajnych, które już rosną w ogrodzie, oraz stwierdzoną obecność wielu dzikich gatunków pszczół istnieje duże prawdopodobieństwo że konstrukcja niebawem zostanie zasiedlona. Druga identyczna wieża i domki dla trzmieli staną w podobnym ogrodzie na Ursynowie, przy Szkole Podstawowej nr 81 przy ul. Puszczyka.
 
Program „Ogród – ostoja zwierząt” realizowany jest od pięciu lat przez Fundację Nasza Ziemia we współpracy z firmą Boeing. W jego ramach przy szkołach w Warszawie powstały dwa ogrody przyjazne dzikim zwierzętom, zapewniające im schronienie, wodę oraz wiele gatunków roślin stanowiących pożywienie. Są wśród nich miododajne gatunki roślin zielnych i drzew, które stanowią pożywienie dla owadów oraz krzewy i drzewa rodzące owoce którymi żywią się ptaki i ssaki. 
 
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia w galerii