Strona główna

Pole elektromagnetyczne zakłóca ptasie migracje

Pole elektromagnetyczne wytwarzane przez urządzenia elektryczne może zakłócać ptasią nawigację podczas długich wędrówek – wynika z badań niemieckich naukowców. O swoim odkryciu poinformowali na łamach czasopisma „Nature”.

„Na początku byłem bardzo sceptyczny do tej teorii” – powiedział BBC News prof. Henrik Mouritsen z Uniwersity of Oldenburg (Niemcy). „Jednak po przeprowadzeniu wielu eksperymentów w ciągu siedmiu lat wnioski nasuwają się same i postanowiliśmy je opublikować”.

Badacze z Uniwersity of Oldenburg odkryli, że słabe pole elektromagnetyczne wytwarzane przez urządzenia podłączone do sieci elektrycznej, a także sygnały radiowe mogą zakłócać „wewnętrzny kompas” zwierząt.

Naukowcy twierdzą, że wpływ pola elektromagnetycznego na migrujące ptaki jest silniejszy w większych miastach i metropoliach.

Zwierzęcy „kompas”

Niektóre gatunki ptaków przebywają ogromne odległości w trakcie swoich wędrówek migracyjnych, wykorzystując różne sposoby nawigacji. Na przykład ptaki, wędrujące w dzień kierują się Słońcem, które daje im orientację w terenie i służy jako kompas. Natomiast ptaki, wędrujące pod osłoną nocy kierują się gwiazdami, a dokładniej ich położeniem względem Gwiazdy Polarnej. Są też gatunki wrażliwe na pole magnetyczne Ziemi lub jej promieniowanie. Inne kierują się linią rzek lub szczytów górskich.

Prof. Maouritsen powiedział BBC News, że fale o niskiej częstotliwości mogą zakłócać „wewnętrzny kompas” zwierząt. Osobniki wystawione na działanie pola o częstotliwości od 50 kHz do 5 MHz tracą zupełnie poczucie kierunku. Po jego wyłączeniu znów są w stanie się odnaleźć w przestrzeni.

Mouritsen dodał, że nad miastami, gdzie ludzie częściej korzystają z urządzeń elektrycznych podłączanych do kontaktu, efekt jest silniejszy. Na szczęście ptaki mają kilka systemów nawigacyjnych i kiedy jeden z nich zawodzi, to uruchamia się inny – uspokaja profesor.

„Na podstawie naszych badań jesteśmy w stanie udowodnić, że pole elektromagnetyczne ma niezaprzeczalny wpływ na kręgowce. Ta ingerencja nie nie ma związku z liniami energetycznymi lub z sieciami telefonii komórkowej” – podkreśla Mouritsen, tłumacząc, że zakłócenia elektromagnetyczne to zakres częstotliwości generowany głównie przez urządzenia elektroniczne. Skutki tych słabych pól elektromagnetycznych są godne uwagi: zakłócają funkcjonowanie całego systemu sensorycznego u kręgowców” – dodał.

Wyniki te powinny dać nam do myślenia – zarówno pod kątem przetrwania ptaków migrujących, jak i potencjalnyego wpływu, jakie pole elektromagnetyczne może mieć na ludzi – konkluduje Mouritsen.

 

Źródło: Ekologia.pl