Strona główna

Nie dla tirów w Biebrzańskim Parku Narodowym

Przekazujemy apel Biebrzańskiego Parku Narodowego w sprawie słynnej Carskiej Drogi:

Zrób zdjęcie na Carskiej

„Carska droga” ma już nową, wyrównującą warstwę nawierzchni i za niedługo będzie układana warstwa ścieralna. Niestety nadal na niej spotykane są samochody ciężarowe, których masa przekracza obowiązujące od kilku lat ograniczenia. Mogą po niej poruszać się wyłącznie pojazdy o całkowitej masie dopuszczalnej nieprzekraczającej 8 ton.

Wcześniejsza dziurawa nawierzchnia także nie powstrzymywała ciężarowców, których duże koła nie odczuwały tak boleśnie ubytków i nierówności, jak osobówki. Teraz jednak, poza zdarzającymi się nadal kolizjami ze zwierzętami, po których na dużym samochodzie często nie ma większych uszkodzeń, pojazdy te niszczą zwyczajnie tę drogę.

Na Carskiej nie chcemy ciężarówek i w związku z tym gorąco zachęcam do kontynuowania społecznej akcji „Nie dla tirów na Carskiej”.

Strażnicy Biebrzańskiego Parku Narodowego i osoby prywatne już ją prowadzą, a metody są dwie.

Jedna polega na powiadomieniu Policji monieckiej o fakcie poruszania się po drodze samochodu o za dużej masie całkowitej. Wystarczy zadzwonić na numer 112 lub 997 i zgłosić swoją obserwację. W ostatnim czasie patroli „drogówki” jest na Carskiej znacznie więcej i mam już potwierdzenie, że takie interwencje telefoniczne, kończą się bolesnym spotkaniem kierowcy z bezwzględnymi policjantami.

Drugi sposób wymaga większego zaangażowania i poświecenia swojego czasu. Dla ludzi, którym zależy na Przyrodzie i trwałości prowadzonego remontu nawierzchni, takie działanie powinno być normą. Otóż trzeba takiemu pojazdowi wykonać zdjęcie, na którym w sposób czytelny powinno być widać tablice rejestracyjne i typ pojazdu wskazujący na przekroczenie dopuszczalnego tonażu. To zdjęcie z opisem sytuacji i danymi kontaktowymi wysyłającego trzeba przesłać drogą elektroniczną na adres - komendant.kpp@monki.bk.policja.gov.pl.

Policja w obydwu wyżej opisanych sposobach skontaktuje się z nadawcą i poprosi o złożenie zeznania oraz o deklarację wystąpienia jako świadek w sądzie, jeśli właściciel pojazdu nie przyjmie mandatu karnego za swoje lub kierującego wykroczenie. Dlatego też należy szczególną uwagę zwrócić na zapamiętanie lub zapisanie danych o wykroczeniu takich jak: czas (data i godzina), uszczegółowione miejsce na Carskiej, dane pojazdu (nr rejestracyjny, rodzaj) oraz ewentualnie innych takich, jak kolor lub dodatkowe indywidualne cechy pojazdu.

Poniżej publikujemy kilka zdjęć, którymi już się zajmuje moniecka Policja - z powodów ustawowych, zasłaniamy na nich tablice rejestracyjne i twarze osób, czego oczywiście na Państwa fotografiach wysyłanych do Policji nie należy robić.

Podobnie działa Straż Parku, z tym, że ma ona uprawnienia do zatrzymywania i kontrolowania pojazdów. Gdy stwierdzi naruszenie ograniczenia tonażu, do zatrzymanego pojazdu wzywa patrol Policji. W przypadku natomiast wykonania zdjęcia, obaj strażnicy z patrolu, stają się automatycznie świadkami w sprawie.

Starajmy się wszyscy swoją aktywnością jak najszybciej obrzydzić Carską Drogę nieuprawnionym kierowcom samochodów ciężarowych. Niewątpliwie dodatkowo przyczynią się do czego montowane właśnie kamery i foto-pułapki. W przyszłości akcję rozszerzymy na niepanujących nad swoją prędkością, pomykających po niej kurierów i naśladowców Schumachera.

autor: Roman Skąpski