Strona główna

Żaby i ośmiornice na kratkach deszczowych

 

Zachęcamy do zapoznania się z nowa kampanią społeczną dotycząca problemu zanieczyszczeń rzek zamieszczoną na portalu kampaniespoleczne.pl

Ryby, żaby, ośmiornice i inni mieszkańcy wód - ich kolorowe wizerunki zdobią ulice miasta Reno w stanie Nevada w USA. Nie o samo upiększanie przestrzeni miejskiej jednak chodzi. Jak głosi hasło, „Storm drains are the mouth of the river” ("Kratki deszczowe są ustami rzeki") i pomalowano je w ten sposób, by zwrócić uwagę na problemzanieczyszczeń trafiających do tamtejszej rzeki Truckee. Zdjęcia kilku artystycznie pomalowanych odpływów znalazły się na plakatach. Można się dzięki nim dowiedzieć m.in., że sól jest dobra z popcornem i margaritą, ale nie powinna być używana do usuwania lodu z jezdni, bo przedostając się do rzeki, zanieczyszcza ją. Zamiatanie do kratek potłuczonego szkła jest zaś jak przekierowanie telefonu od teściowej na pocztę głosową - wydaje się być łatwym rozwiązaniem, ale ostatecznie staje się problemem. A ogólne przesłanie jest proste- „Only rain in the storm drain” ("Tylko deszcz w odpływie deszczówki").

W mieście Reno zauważono, że to właśnie zanieczyszczenia trafiające do rzeki Truckee poprzez odpływy deszczówki są główną przyczyną pogarszania się jej stanu. Poprzednie apele w tej sprawie były nieskuteczne, dlatego zdecydowano się sięgnąć po sztukę.

Niebezpieczne substancje, które wpuszczają do rzek, często wracają do nich z powrotem i kumulując się w organizmie mogą prowadzić do chorób. Zanieczyszczenia niszczą też ekosystemy. Konieczność uzdatniania wiąże się z ogromnymi kosztami, nie ma jednak całkowicie skutecznych metod usuwania wszystkich szkodliwych substancji.
 

Źródło: kampaniespoleczne.pl autor: Joanna Ćwiertnia