Strona główna

Potrzebujemy więcej kontaktu z naturą!

10 powodów, dla których potrzebujemy więcej kontaktu z naturą.

Na dobry początek tygodnia zachęcamy Was do zapoznania się z, potwierdzonymi naukowo, powodami, dla których powinniśmy żyć bliżej natury.  Artykuł pochodzi z gazety The Guardian.

 
1. Im bardziej stajemy się uzależnieni od technologii, tym bardziej potrzebujemy przyrody.
 
Coraz więcej mówi się o prawie młodych ludzi do dostępu do internetu. Może powinniśmy zacząć mówić o prawie dostępu do przyrody, która jest częścią naszego człowieczeństwa.
 
2. Ludzie kochają przyrodę i odczuwają silną potrzebę obcowania z nią.
 
Badania wykazały, że niezależnie od kultury, ludzi przyciągają obrazy przyrody, a w szczególności sawanny. Nasze naturalne powiązanie z naturą tłumaczy dlaczego wolimy mieszkać w domach z pięknymi widokami na przyrodę.
 
3. Cierpimy, kiedy uciekamy od przyrody
 
Australijski profesor Glenn Albrecht stworzył pojęcie solastalgia. Solacium po łacinie znaczy comfort a algia oznacz ból.
 
4. Przyroda budzi nasze zmysły do życia.
 
Jak się okazuje ludzie posiadają naturalną umiejętność odnajdywania się w terenie za pomocą swoich zmysłów. Umiejętność ta, jest mniej widoczna u ludzi, którzy nie obcują z naturą.
 
5. Jednostki jak i firmy mogą stać się „naturalnie“ inteligentne.
 
Spędzanie więcej czasu z przyrodą wyzwala u nas nasz przyrodniczy instynkt jak i naturalną kreatywność. Naukawcy z Uniwersytetu z Michigan udowodnili, że po godzinie spędzonego czasu w naturze, efektywność naszej pamięci wzrasta o 20%.
 
6. Przyroda leczy.
 
Naukowcy z Pennsylwanii udowodnili, że pacjenci posiadający okna z widokiem na drzewa mieli średnio, krótszy czas hospitalizacji oraz mniejsze zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe.
 
 
7. Przyroda może zredukować ryzyko depresji, jak i również poprawić nasze samopoczucie.
 
Szwedzcy naukowcy udowodnili, że biegacze ćwiczący w naturalnym środowisku czuli się bardziej zrelaksowani i mniej depresyjni, od tych którzy spalali tę samą ilość kalorii na siłowni.
 
8. Przyroda buduje więź w społeczeństwie.
 
Naukowcy z Uniwersytetu w Rochester udowodnili, że ludzie przebywający w naturze budują między sobą mocniejsze relacje.
 
9. Przyroda łączy rodziny i przyjaciół.
 
W Wielkiej Brytanii zaczęto tworzyć specjalne miejsca, gdzie rodziny bądź znajomi mogli razem spędzać czas, tak aby móc jak najbardziej skorzystać z otoczenia.
 
10. Przyszłość jest w naszych rękach.
 
Nasz świat działa dzięki naturze. Ekonomia nie istniałaby bez wszelkich surowców, które są wszechobecne. Dlatego też, musimy dbać o nasze otoczenie.
 
Źródło:http://www.theguardian.com/commentisfree/2014/feb/13/10-reasons-why-we-need-more-contact-with-nature