Strona główna

Nowe budki dla ptaków w Warszawie!

 70 budek lęgowych zostało powieszonych w parkach, którymi opiekuje się Zarząd Oczyszczania Miasta.

W parkach administrowanych przez ZOM zawieszono 67 skrzynek dla ptaków i 3 budki dla wiewiórek. Po 10 domków umieszczono na terenie Pola Mokotowskiego i parku Skaryszewskiego. Najwięcej, bo aż 50 budek, trafiło do parku Ujazdowskiego. Na wiosnę będą mogły je zasiedlić m.in. sikorki, wróble i szpaki.

Domki zawieszane są zimą po to, by do sezonu lęgowego zniknął z nich zapach farby i preparatu zabezpieczającego drewno. Materiał, z którego są wykonane, jest zazwyczaj naturalnie chropowaty. Dzięki temu ptak może wczepić się pazurkami, kiedy przylatuje do budki z pożywieniem dla piskląt.

Po okresie lęgu i wyprowadzce ptaków budki będą wyczyszczone. Usuwanie piór, odchodów i pozostałości pokarmu zapobiega rozprzestrzenianiu się pasożytów i często pozwala wykorzystać skrzynkę dwa razy w sezonie.

Wieszanie budek służy ochronie gatunkowej, sprzyja bioróżnorodności, a wystawione w odpowiedniej ilości i proporcjach przywracają biorównowagę. W sześciu parkach zamontowano do tej pory około 200 domków dla ptaków.

Źródło: komunalny.pl