Strona główna

Zimowe ptakoliczenie - ogólnopolska akcja liczenia ptaków

 Wczoraj informowaliśmy o ptakoliczeniu w "Ujściu Warty". Dziś zapraszamy do liczenia ptaków w miejscach nam najbliższych.

Jak co roku, w ostatni weekend stycznia Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza do udziału w jubileuszowym 10. Zimowym Ptakoliczeniu. Nie ma żadnych ograniczeń dla chcących uczestniczyć w liczeniu – każdy może notować, ilu przedstawicieli, którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park.

Na czym polega Zimowe Ptakoliczenie? W weekend 25 i 26 stycznia (grupy szkolne już 24 stycznia), wystarczy przez godzinę obserwować ptaki przez okno, przy karmniku, na podwórku, w parku lub innym miejscu w obrębie miejscowości, a potem podzielić się wynikami za pomocą formularza on-line dostępnego na stronie OTOP. Akcja jest wzorowana na brytyjskim Big Garden Birdwatch, gromadzącej co roku setki tysięcy Brytyjczyków.

– W Polsce podglądanie ptaków nie jest jeszcze tak popularne jak na zachodzie Europy, ale widzimy, że zainteresowanie tą grupą zwierząt rośnie. W ubiegłym roku razem z nami liczyło 2700 osób w całej Polsce, dzięki którym naliczyliśmy 230 tys. osobników ze 117 gatunków – mówi Antoni Marczewski, koordynator akcji.

Ornitolodzy podkreślają, że powrót śnieżnej i mroźnej zimy sprzyja liczeniu, ponieważ ptaki poszukujące pokarmu szczególnie chętnie zbliżają się do ludzi, zwłaszcza jeśli w karmniku znajduje się pełnowartościowe pożywienie, takie jak nasiona słonecznika, drobnych zbóż, a dla drozdów – kawałki jabłek.

– Większość gatunków odwiedzających karmniki pewnie poradziłaby sobie bez naszej pomocy, ale ich podpatrywanie przy żerowaniu to dla bardzo wielu osób ogromna przyjemność i spora dawka edukacji. Musimy tylko pamiętać, żeby dokarmiać właściwym pokarmem i pamiętać o systematyczności – podkreśla Marczewski.

Licząc przy karmniku należy pamiętać, żeby na karcie obserwacji zaznaczyć maksymalną liczbę osobników z danego gatunku widzianą jednocześnie, aby uniknąć wielokrotnego dopisywania tych samych ptaków.

Organizatorzy zwracają uwagę, że akcja nie pozwala na poznanie dokładnej liczby zimujących w Polsce ptaków, ale pozwala śledzić pewne trendy. Np. z roku na rok dalsze miejsce w rankingu najliczniejszych gatunków zajmuje wróbel (1. W 2009, 5. w 2013), za to np. pozycja kawek nie ulega większym zmianom.
– Sytuacja takich ptaków jak np. wróbel w dużej mierze zależy od dostępności odpowiednich miejsc lęgowych, których w miastach wyraźnie ubywa. Kawki, podobnie jak wróble, zamieszkują otwory w budynkach, ale trzeba pamiętać, że wiele zimujących w Polsce kawek to osobniki z północnej i wschodniej Europy, a nie ptaki z krajowej populacji lęgowej – informuje koordynator Zimowego Ptakoliczenia.

Kto może wziąć udział w Zimowym Ptakoliczeniu?
Każdy, niezależnie od poziomu wiedzy przyrodniczej – informują organizatorzy. W całym kraju odbędą się również wycieczki organizowane przez wolontariuszy OTOP, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą. Uczestnicy wycieczek otrzymają również rabat na zakup nasion dla ptaków w ramach programu partnerskiego OTOP i P.H. SIM Sławomir Herman. Wyniki tegorocznej akcji znane będą w drugiej połowie lutego.

Źródło artykułu: ekologia.pl