Strona główna

Rusza Europejski Tydzień Leśny

 

Rusza Europejski Tydzień Leśny


Od 9 do 13 grudnia trwa Europejski Tydzień Leśny.

W tych dniach w Rovaniemi, fińskim miasteczku na kole podbiegunowym, ministrowie środowiska spotykają się, aby rozmawiać o wpływie lasów, produktów i usług leśnych na ekologiczną gospodarkę.

Rolę ambasadora Europejskiego Tygodnia Leśnego przyjął Święty Mikołaj. W Rovaniemi mieści się bowiem jego siedziba. Mimo napiętego planu zajęć, znalazł chwilę, aby powiedzieć dzieciom jak ważny jest las:

Na temat roli i znaczenia lasów wypowiedzieli się przedstawiciele ONZ. - Europejczycy są coraz bardziej świadomi, jak ważne jest środowisko, co zaowocowało zarówno upowszechnieniem się zrównoważonej gospodarki leśnej, jak i innowacyjnymi sposobami wykorzystywania leśnych zasobów – powiedział Dominique Reeb, starszy specjalista leśny w Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

- Obecnie, wbrew powszechnym opiniom, lasy europejskie mają się bardzo dobrze: są zdrowe i jest ich coraz więcej. Zapewniają dochód i zatrudnienie mniej więcej czterem milionom ludzi – przypomniała Paola Deda, kierownik sektora leśno-drzewnego w Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ.

W polskich lasach - podobnie, jak w fińskich - drewno pozyskiwane jest w sposób zrównoważony. W miejsce wyciętych drzew leśnicy sadzą następne, zalesiane są również tereny, na których od dawna lasu nie było. - Drewno jest surowcem odnawialnym. Choć Lasy Państwowe dostarczają na rynek aż 35 mln m3 drewna rocznie, to - dzięki temu, że w tym samym czasie sadzimy 500 mln drzew - lasów w naszym kraju stale przybywa – mówi Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Niestety, w wielu innych częściach świata lasy nie są traktowane jak należy.

- Wy, drogie dzieci, jesteście kolejnym pokoleniem. Musicie się postarać, aby dbano o lasy, ponieważ najlepszy prezent, jaki możemy sobie podarować teraz i w każde inne Boże Narodzenie, to zdrowa planeta! Dbanie o lasy odgrywa tu kluczowa rolę – przekonuje Święty Mikołaj.

ETL będzie obchodzony w całej Europie wzorem pierwszej edycji z 2008 roku. Tegoroczny temat przewodni to „Rola lasów i produktów z lasu w zielonej ekonomii”.

Celem Europejskiego Tygodnia Leśnego jest promocja zrównoważonej gospodarki leśnej oraz zwiększenie świadomości o wpływie sektora leśnego na zieloną ekonomię.

ETL odbędzie się w czasie spotkania Metsa 2013 Komisji Drzewnej EKG ONZ i Europejskiej Komisji Gospodarczej FAO w Rovaniemii (Finlandia). Towarzyszyć mu będzie ponad 30 wydarzeń.

Organizatorzy zachęcają agendy rządowe z sektora leśnego i spoza niego, organizacje pozarządowe, prywatny sektor leśny, szkoły i uczelnie do włączenia się w obchody ETL. Można w nich uczestniczyć poprzez organizację tzw. side eventów w Rovaniemi, jak i promocję głównych przesłań w czasie wydarzeń organizowanych w całej Europie.

Europejski Tydzień Leśny daje okazję do mówienia o lasach, ich znaczeniu w zielonej ekonomii oraz do uwypuklenia znaczenia sektora leśnego w zrównoważonej gospodarce leśnej.

Również Lasy Państwowe włączają się w obchody ETL. W tym czasie planowanych jest szereg wydarzeń regionalnych, których celem jest podkreślenie roli lasu, produktów i usług leśnych w gospodarce ekologicznej. Odbędą się konkursy i spotkania dla dzieci i młodzieży. Leśnicy wezmą również udział w jarmarkach świątecznych przygotowując stoiska edukacyjne. W centrach miast staną naturalne choinki podarowane przez leśników.

ETL realizowany jest w ramach projektu „Choinki Jedynki” prowadzonego wspólnie z Programem 1 Polskiego Radia.

Źródło: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, autor: Jolanta Stankiewicz