Strona główna

Wrocław dba o kasztanowce

 

Wrocław dba o kasztanowce

Jest w Polsce kilka takich gmin, które szczególnie dbają o swoje kasztanowce. Jedną z nich jest miasto Wrocław.

Wrocław leży w charakterystycznym miejscu. Dolny Śląsk to polski biegun ciepła, miejsce gdzie okres wegetacyjny przekracza nawet 225 dni. I miejsce położone dość blisko Bramy Morawskiej, którą do Polski z południa dostają się obce gatunki - w tym nieszczęsny szrotówek kasztanowcowiaczek.

Miasto stare, z długimi tradycjami w którym do tej pory rośnie około 4000 kasztanowców, w tym ok. 1500 kasztanowców białych które są najbardziej wrażliwe na ataki szrotówka.


W odpowiedzi na to specyficzne zagrożenie, Urząd Miasta Wrocław wiele lat temu zaczął prowadzić program "Ratujmy Kasztanowce" i w jego ramach promuje i wspiera grabienie i utylizację liści kasztanowców.

Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia organizuje corocznie utylizację opadłych liści kasztanowców rosnących na terenach publicznych placówek oświatowych miasta.

Akcją objętych jest corocznie kilkaset kasztanowców, rosnących na terenie kilkudziesięciu wrocławskich szkół i przedszkoli. Prowadzona jest też akcja informacyjna i edukacyjna i drukowane są broszury.

Także - śmiało można brać przykład z Wrocławia :)
 

Natomiast wszystkich którym bliskie są spacery po jesiennym parku, noszenie kasztanów w kieszeni, robienie z nich ludków, albo majowe noce pachnące kasztanowcoymi kwiatami zapraszamy do akcji grabienia liści - więcej szczegółów tutaj.