Strona główna

Wakacje naturalnie w lesie

 

Wakacje naturalnie w lesie

Dostępność: zawsze. Długość pobytu: dowolna. Opcje dojazdu: wszystkie, najlepiej pieszo albo rowerem. Zakwaterowanie: od śródleśnej polany po komfortowe pokoje w ośrodkach wypoczynkowych. Wyposażenie: świeże powietrze, święty spokój, przyjazne otoczenie. Wyżywienie: najzdrowsze z możliwych. Atrakcje: najlepsza sala treningowa, uzdrowisko i gabinet psychologiczny w jednym; więcej rozrywek niż w jakiejkolwiek galerii handlowej; piękne widoki i zdjęcia, których pozazdroszczą znajomi. Las – najlepsza oferta na wakacje!

Lato za pasem i planując wczasy nie powinniśmy zapominać o polskich lasach: najtańszej, łatwo dostępnej i najciekawszej propozycji każdego sezonu. Większością naszych lasów zarządzają Lasy Państwowe - są one wspólnym dobrem, otwartym o każdej porze i dla wszystkich. Oznacza to, że na jednej czwartej powierzchni kraju możemy swobodnie wypoczywać, odkrywać skarby natury, bawić się z dziećmi, uprawiać sporty czy zbierać grzyby i owoce leśne, korzystając przy tym bezpłatnie z wielu udogodnień przygotowanych przez leśników. To prawdziwa „las minute” – promocja, która trwa nieprzerwanie.

Spa dla każdego

Lasów w Polsce przybywa i są one łatwo dostępne (każdy może dotrzeć do najbliższego w mniej niż godzinę), lecz nie korzystamy z nich zbyt często, uznając być może, że zawsze będzie na to czas. Według ankiety PBS jedna piąta Polaków odwiedza las przynajmniej raz w miesiącu lub częściej, a blisko połowa tylko okazyjnie.

Tymczasem bez lasu trudno wyobrazić sobie prawdziwie relaksujące wakacje - czy to dłuższy urlop, czy weekendowy wypad, czy kilkugodzinny piknik. W leśnym powietrzu jest 50-70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w miejskim, co zawdzięczamy m.in. olejkom eterycznym wydzielanym przez drzewa (ich składniki działają bakteriobójczo, uspokajająco, przeciwzapalnie). Już samo przebywanie wśród drzew wpływa zbawiennie na nasz organizm i psychikę. To najpowszechniej dostępne i całkowicie darmowe spa.

Wiele popularnych form czynnego wypoczynku traci swój urok albo wręcz sens, jeśli nie uprawiamy ich w lesie. Na przykład w przypadku biegania (ulubionej po rowerze aktywności sportowej Polaków) przewaga naturalnego, miękkiego podłoża nad asfaltem jest bardzo ważna dla naszego zdrowia, gdyż wpływa na stan stawów i kręgosłupa.

Zielony szlak

Gdyby ktoś przemierzył wszystkie szlaki piesze biegnące przez tereny w zarządzie Lasów Państwowych (ok. 28 tys. km), a potem wrócił po swoich śladach, pokonałby trasę znacznie dłuższą niż podróż dookoła świata. Podobna jest długość ścieżek udostępnionych rowerzystom, ok. 7 tys. km tras przystosowanych jest do jazdy konnej, coraz liczniejsze są też specjalne ścieżki dla amatorów nordic walkingu. Jeśli zaś wspomniany podróżnik po drodze chciałby każdego dnia skorzystać z innego pola biwakowego (blisko 500) lub kwatery Lasów Państwowych (ponad 4 tys. miejsc w leśniczówkach, domkach myśliwskich i ośrodkach wypoczynkowych), przez 12 lat nie zanocowałby w tym samym miejscu. Dzięki leśnikom inwestującym dziesiątki milionów w infrastrukturę turystyczną wakacje w lesie można spędzić w tak bezpieczny i wygodny sposób, jak to tylko możliwe na łonie natury.

Grzybobrania, biwakowanie, trekking, spacery z kijkami, spływy kajakowe rzekami pośród lasów, wędkowanie, wyprawy survivalowe czy do jaskiń – sposobów na aktywny wypoczynek w lesie o różnym stopniu intensywności jest mnóstwo. Już samo odkrywanie tajemnic przyrody może być wspaniałą zabawą dla dzieci i rodziców, choć wymaga odrobiny wiedzy. Dlatego warto podczas wypoczynku skorzystać także z oferty edukacyjnej Lasów Państwowych – w całym kraju to prawie 1000 ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych, wyposażonych w tablice informacyjne i różne przyrządy do nauki i zabawy, 50 ośrodków edukacji leśnej, kilkaset izb i wiat edukacyjnych. Leśnicy, gospodarze danego terenu, dobrze znają lokalne lasy i chętnie pomogą zaplanować atrakcyjną wyprawę.

„Zdarzyło mi się niegdyś ujrzeć w lesie rano dwie drogi; pojechałem tą mniej uczęszczaną - reszta wzięła się z tego, że to ją wybrałem” – pisał znany amerykański poeta Robert L. Frost. Wystarczy obrać leśną drogę, a dalej nasze wakacje potoczą się same i na pewno przyniosą wspaniałe wrażenia.

Źródło: Lasy Państwowe
Autor: Krzysztof Trębski, zdjęcie Paweł Fabijański

Więcej o zrównoważonym rozwoju, zachowaniach proekologicznych i sposobach dbania o środowisko naturalne na www.ogrodostojazwierzat.pl. Więcej na temat ochrony bioróżnorodności, racjonalnej gospodarki odpadami, nie marnowania wody i zwiększania efektywności energetycznej na stronie Kampanii na rzecz Rozwoju Zrównoważonego 2011-2014, dofinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.