Strona główna

Pszczoły już w barci

 

Pszczoły już w barci

Odtwarzanie bartnictwa na terenie RDLP w Białymstoku przyniosło pierwsze rezultaty. Trzy miesiące po zainstalowaniu kłody przy siedzibie Nadleśnictwa Augustów pojawiły się pierwsze pszczoły, a na Świętego Jana barć zasiedliła cała pszczela rodzina.

Rodzina tych pracowitych owadów wybrała okolicę augustowskiej dzielnicy Lipowiec, bo - jak wskazuje jej nazwa - rośnie tu sporo lip. A rozpoczęła się właśnie pora kwitnienia tych drzew, co zapewni pszczołom obfitość pożytków na najbliższe tygodnie.

Zasiedlenie kłody bartnej zbiegło się ze złożeniem wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na projekt „Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach”. Nadleśnictwo Augustów złożyło ten dokument razem z partnerami projektu: SGGW w Warszawie, Uniwersytetem w Białymstoku oraz nadleśnictwami Browsk, Maskulińskie i Supraśl.
 

Źródło: Lasy Państwowe
Autor: Tekst i zdjęcia Roman Rogoziński, Nadleśnictwo Augustów

 

Więcej o zrównoważonym rozwoju, zachowaniach proekologicznych i sposobach dbania o środowisko naturalne na www.ogrodostojazwierzat.pl. Więcej na temat ochrony bioróżnorodności, racjonalnej gospodarki odpadami, nie marnowania wody i zwiększania efektywności energetycznej na stronie Kampanii na rzecz Rozwoju Zrównoważonego 2011-2014, dofinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.