Strona główna

Od nasiona do drzewa – warsztaty dla nauczycieli

 

„Od nasiona do drzewa” – warsztaty dla nauczycieli

Życie drzew leśnych nie ma już tajemnic dla wyszkowskich nauczycieli. Wyprawa do lasu przygotowana wspólnie przez Nadleśnictwo Wyszków i Wyszkowskie Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Sosna” dała nauczycielom szansę na poznanie codziennej pracy leśników oraz obserwowanie cyklu życiowego drzew.

Przy pięknej słonecznej pogodzie uczestnicy warsztatów poznawali różne sposoby odnawiania lasu. Leśnicy na przykładach pokazywali jak prowadzi się zabiegi hodowli lasu, wyjaśniali też znaczenie tych zabiegów dla dobra lasu. Na nauczycieli czekała również część praktyczna, podczas której każdy mógł poznać działanie narzędzi używanych w codziennej pracy leśników.

Uczestnicy chętnie próbowali swoich sił w mierzeniu grubości i wysokości drzew, zmierzyli się również z obsługą rejestratora leśniczego. Na zakończenie warsztatów leśnicy zabrali nauczycieli do leśnictwa Dalekie, na teren szkółki leśnej, gdzie rozmawiano o sposobach produkcji młodych drzewek.

Nauczyciele przyznali, że ich dotychczasowe wyobrażenie o pracy leśników było zupełnie inne, a udział w warsztatach pozwolił rozwiać wiele wątpliwości dotyczących lasów i leśnictwa.

Źródło: Lasy Państwowe
Autorzy: Karolina Gizińska - Nadleśnictwo Wyszków,, Maciej Pawłowski – RDLP w Warszawie, zdjecie: Karolina Gizińska

Więcej o zrównoważonym rozwoju, zachowaniach proekologicznych i sposobach dbania o środowisko naturalne na www.ogrodostojazwierzat.pl. Więcej na temat ochrony bioróżnorodności, racjonalnej gospodarki odpadami, nie marnowania wody i zwiększania efektywności energetycznej na stronie Kampanii na rzecz Rozwoju Zrównoważonego 2011-2014, dofinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.