Strona główna

Dwa bieliki już na wolności, kurowały się u leśników

 

Dwa bieliki już na wolności, kurowały się u leśników

Leśnicy z Nadleśnictwa Olsztyn wypuścili na wolność dwa bieliki. Drapieżne ptaki odzyskały zdrowie w prowadzonym przez Nadleśnictwo Olsztyn Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce.

Pierwszy z wypuszczonych 16 maja bielików do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce koło Olsztyna trafił w połowie kwietnia. – Został znaleziony w rezerwacie „Las Warmiński”, niedaleko wsi Ruś. Bielik był skrajnie osłabiony. Zaszkodziła mu wyjątkowo długa w tym roku zima – tłumaczy Wojciech Abramczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztyn. – W naszym ośrodku nabrał sił i był gotowy do powrotu na wolność. Wypuściliśmy go w pobliżu miejsca, w którym został znaleziony - dodaje.

Drugi z wypuszczonych na terenie leśnictwa Zazdrość bielików trafił do ośrodka rehabilitacyjnego w lipcu zeszłego roku. – Był pisklęciem, które wypadło z gniazda – wyjaśnia Paweł Bednarczyk z Nadleśnictwa Olsztyn. Młody bielik mimo kilkumiesięcznego pobytu w „ptasim szpitalu” pozostał dzikim zwierzęciem. – Rehabilitując ptaki drapieżne, które mogą zostać wypuszczone na wolność, ograniczamy ich kontakt z ludźmi do minimum – tłumaczy Paweł Bednarczyk.

Źródło: Lasy Państwowe
Autor: Adam Pietrzak, rzecznik RDLP w Olsztynie

Więcej o zrównoważonym rozwoju, zachowaniach proekologicznych i sposobach dbania o środowisko naturalne na www.ogrodostojazwierzat.pl. Więcej na temat ochrony bioróżnorodności, racjonalnej gospodarki odpadami, nie marnowania wody i zwiększania efektywności energetycznej na stronie Kampanii na rzecz Rozwoju Zrównoważonego 2011-2014, dofinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.