Strona główna

Sosna Pendereckiego

 

Sosna Pendereckiego

W 2013 roku przypada 80. rocznica urodzin wybitnego kompozytora, Krzysztofa Pendereckiego. Z tej okazji białostoccy leśnicy przekazali mistrzowi szczególny prezent.

W Białymstoku trwają nagrania utworu Krzysztofa Pendereckiego „Powiało na mnie morze snów… Pieśni zadumy i nostalgii”. Nagranie powstaje jako prezent z okazji osiemdziesiątych urodzin kompozytora. W związku z tym Penderecki przyjechał do Białegostoku i w poniedziałek 8 kwietnia w sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej spotkał się z dziennikarzami.

Spotkanie było okazją do wręczenia mistrzowi Odznaki Honorowej Województwa Podlaskiego za wybitne działania artystyczne i wspieranie lokalnego środowiska artystycznego i przedsięwzięć artystycznych. Odznaczenie to jest w pełni uzasadnione. - Od 20 lat moja muzyka pojawia się w Białymstoku i okolicach. Jak wiadomo, nie piszę tylko muzyki katolickiej, ale i prawosławną. Ostatnio zrobiłem wersję starocerkiewną swego niewykonywanego jeszcze utworu "De profundis" i 22 maja zostanie on wykonany na tutejszym festiwalu muzyki cerkiewnej. Cieszę się również, że moje utwory wykonuje Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej – mówił Penderecki.

W spotkaniu uczestniczyli leśnicy, co było związane z jeszcze jedną niespodzianką dla mistrza. Cezary Świstak, zastępca dyrektora białostockiej dyrekcji Lasów Państwowych, wręczył kompozytorowi szczególny prezent: zaopatrzoną w specjalny certyfikat, 1,5-metrową sosnę wyhodowaną z nasion poświęconych przez papieża Benedykta XVI. Kompozytor nie krył radości z prezentu. - Mam wokół domu do obsadzenia 30 hektarów. Taka szczególna sosna na pewno znajdzie u mnie dobre miejsce! – mówił kompozytor.

Penderecki jest znany z zamiłowania do roślin, a drzew w szczególności. Białostocka sosna, która ma być posadzona w posiadłości w Lusławicach koło Krakowa, jest już drugim botanicznym prezentem z okazji 80. urodzin artysty. Pierwszym była nazwana imieniem kompozytora, specjalnie wyhodowana w Holandii, odmiana tulipana, którą otrzymał od filharmoników poznańskich.

Źródło: Lasy Państwowe
Autor: Maria Nowicka-Szpakowicz

Więcej o zrównoważonym rozwoju, zachowaniach proekologicznych i sposobach dbania o środowisko naturalne na www.ogrodostojazwierzat.pl. Więcej na temat ochrony bioróżnorodności, racjonalnej gospodarki odpadami, nie marnowania wody i zwiększania efektywności energetycznej na stronie Kampanii na rzecz Rozwoju Zrównoważonego 2011-2014, dofinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.