Strona główna

Zbliżają się kolejne obchody Światowego Dnia Ziemi

 

Zbliżają się kolejne obchody Światowego Dnia Ziemi ‘2013

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. W Polsce początek obchodów to rok 1990. Tradycją jest finałowy festyn na Polu Mokotowskim w Warszawie, który gromadzi corocznie tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest ważna. Naszymi uczestnikami są rodziny, ale też dzieci i młodzież szkolna. 

Festyn ma charakter interdyscyplinarny, podczas jego trwania prezentują się samorządowe i rządowe instytucje zajmujące się ochroną środowiska, wyższe uczelnie, jednostki Lasów Państwowych i wiele organizacji pozarządowych. Festyn finałowy polskich obchodów odbędzie się 28 kwietnia w Warszawie, w parku Pole Mokotowskie, w godz.10.00 – 18.00. Wcześniej odbędą się coroczne konkursy - Konkurs Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2012 – zapraszamy do zgłaszania swoich kandydatur, konkurs fotograficzny "Parki Narodowe" oraz wystawa pokonkursowa w Kampinoskim Parku Narodowym. Program i tematykę kolejnych obchodów polskiego Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska.

Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2013 roku odbywać się będą podczas realizacji ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym pt. "Elektroodpady – proste zasady" dofinansowanej ze środków NFOŚiGW i nasz festyn poświęcony będzie w głównej mierze tej tematyce. Właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem to ochrona środowiska, troska o zdrowie i kondycję człowieka oraz oszczędność surowców naturalnych na produkcję nowych urządzeń. Istotny jest przekaz – zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to odpad niebezpieczny i jako taki nie może być wyrzucany z innymi odpadami do śmietnika. Chcemy podczas Dnia Ziemi upowszechnić właściwe postępowanie z elektroodpadami, zachęcać do segregowania oraz poinformować o korzyściach z recyklingu i odzysku ZSEE. Tradycyjnie podczas festynu zorganizujemy WIELKĄ ZBIÓRKĘ ODPADÓW DO PRZETWORZENIA w zamian rozdając sadzonki i nasiona roślin ozdobnych.

Serdecznie zapraszamy, więcej informacji na www.dzienziemi.org.pl

Organizując, co roku obchody Światowego Dni Ziemi wierzymy, że edukacja poprzez zabawę, konkursy, wystawy i finałowy piknik na Polu Mokotowskim w Warszawie sprawi, że uczestnicy zmienią sposób patrzenia na przyrodę i zrozumieją konieczność dbania o stan środowiska. Do tej pory udało się nam:

· Rozdać około 172 tysiące sadzonek drzew,

· Zebrać około 70 ton makulatury,

· Zebrać około 70 ton szkła,

· Zebrać około 38 ton zużytych baterii,

· Zebrać około 70 ton elektrośmieci, w zamian rozdać 40 tysięcy roślin ozdobnych,

· Zorganizować akcję w obronie warszawskich parków. 1998 i 1999 r. – akcja OCALMY POLE MOKOTOWSKIE, 2003r. – akcja POPARCIA IDEI PARKU PRZY DWORCU ZACHODNIM,

· Zorganizować konkursy, w których udział wzięło około 75 tysięcy dzieci i młodzieży z całej Polski,

· Zbudować złożoną z ponad 800 prac dzieci ZIELONĄ PIRAMIDĘ MARZEŃ (piramida stanęła przy Krakowskim Przedmieściu, obok pomnika Bolesław Prusa, można ja było oglądać do końca 2000 r.),

· Przyjąć podczas festynów Dnia Ziemi w parku Agrykola i na Polu Mokotowskim około 1 180 000 uczestników,

· Rozdać 29 000 ekologicznych, lnianych toreb (akcję przeciw reklamówkom zapoczątkowaliśmy w 1994r.),

· Postawić na Polu Mokotowskim KRĄG MEGALITÓW – Pomnik Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego (w 2000 roku, w roku 2001 krąg przenieśliśmy na teren Biblioteki Narodowej),

· Wyłonić 12 laureatów konkursu CZŁOWIEK ROKU POLSKIEJ EKOLOGII (konkurs organizowany od 2001 r.).

Jednocześnie informujemy Państwa o rozpoczynającym się w kwietniu Ogólnopolskim Rankingu "Polska Gmina Przyjazna Recyklingowi" i serdecznie zapraszamy do udziału. Jest to konkurs, mający na celu wyłonienie polskich gmin zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, mogących podzielić się swoimi osiągnięciami w zakresie organizowania gospodarki odpadowej zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym na swoim terenie. Formularz zgłoszeniowy wraz z wypełnioną ankietą (dostępne na stronie internetowej: www.elektroodpdyprostezasady) należy przesłać do 01 sierpnia 2013r.

Źródło: Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej