Strona główna

Sadzenie roślin w Ogrodzie z Panią Henryką Bochniarz, Prezes firmy Boeing na Europę Środkową i Wschodnią

W dniu 29 kwietnia 2010r. razem z uczniami SP nr 81 oraz Panią Henryką Bochniarz, Prezesem firmy Boeing na Europę Środkową i Wschodnią, posadziliśmy krzewy, byliny, trawy i kwiaty. Uczyliśmy się jak organizować przestrzeń na zasadach zrównoważonego rozwoju. Tworząc miejski ogród w harmonii z naturalną, polską przyrodą stwarzamy miejsce, które będzie służyło zarówno nam - ludziom, jak i gatunkom zwierząt żyjącym wokół nas.

Nadeszła wiosna- najważniejszy czas dla Programu Edukacji na rzecz Rozwoju Zrównoważonego „Ogród – ostoja zwierząt”. To właśnie teraz powstaje nasz ogród. W dniu 29 kwietnia 2010r. zorganizowane zostało wspólne sadzenie roślin w ogrodzie.


W sadzeniu udział wzięli:

  • Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 81
  • Pani Henryka Bochniarz – Prezes firmy Boeing na Europę Środkową i Wschodnią
  • Pani Mira Stanisławska-Meysztowicz – Prezes Fundacji Nasza Ziemia
  • Pani Marzena Dąbrowska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 81
  • Pani Joanna Nosarzewska – koordynator Programu ze strony SP nr 81
  • Pani Beata Kozłowska – koordynator Programu ze strony firmy Boeing
  • Pani Marta Jankowska – architekt ogrodu
  • Pani Justyna Niewolewska – koordynator Programu ze strony Fundacji Nasza Ziemia

Nasze spotkanie rozpoczęło się ciepłym powitaniem gospodarzy: Pani Marzeny Dąbrowskiej – Dyrektor SP nr 81 oraz wspaniałym występem uczniów Szkoły Podstawowej nr 81 w Warszawie. Dzieci zaśpiewały ekologiczną piosenkę o potrzebie ochrony zasobów Ziemi. Następnie Pani Henryka Bochniarz Prezes firmy Boeing na Europę Środkową i Wschodnią oraz Pani Mira Stanisławska – Meysztowicz powiedziały kilka słów na temat swoich doświadczeń w tworzeniu ogrodów i zainspirowały uczniów do pracy. Pani Justyna Niewolewska – koordynator Programu ze strony Fundacji Nasza Ziemia przedstawiła krótko funkcje jakie tworzony „Ogród – ostoja zwierząt” będzie pełnił dla ekosystemu. Pani Marta Jankowska – architekt ogrodu pokazała uczniom w jaki sposób i w których dokładnie miejscach sadzić konkretne gatunki roślin. Pracy było naprawdę dużo. Sadziliśmy krzewy, kwiaty, byliny, pnącza i trawy. W ruch poszły łopatki, szpadle i grabki. Wykonaliśmy kawał dobrej roboty dla zwierząt, które potencjalnie zamieszkają w naszym ogrodzie. Nektarem kwiatów posadzonych przez nas pokrzyw i pięknych, różowych floksów będą żywiły się motyle i trzmiele. Owoce berberysów i jeżyny będą pożywieniem dla ptaków, a kwiatostany trzcinnika pospolitego będą dla nich doskonałym materiałem gniazdowym. Posadzone krzewy i pnącza, gdy się rozrosną stworzą doskonałe schronienie dla drobnych ssaków i ptaków.
Kiedy już wszystkie rośliny znalazły się w ziemi, podlaliśmy je i obsypaliśmy odsłoniętą darń korą.

Program Edukacji na rzecz Rozwoju Zrównoważonego „Ogród – ostoja zwierząt” trwa już od listopada 2009r. Projekt koordynowany przez Fundację Nasza Ziemia, wspiera firma Boeing. Głównym założeniem Programu jest szerzenie idei zrównoważonego rozwoju wśród młodzieży poprzez szeroko zakrojoną edukację ekologiczną. W ramach Programu odbywa się cykl szkoleń dla nauczycieli z Dzielnicy Ursynów oraz warsztaty przyrodnicze i ekologiczne dla uczniów.
Bardzo ważnym komponentem Programu jest utworzenie ogrodu przy Szkole Podstawowej nr 81 w Warszawie, który będzie pełnił funkcję narzędzia dydaktycznego dla wszystkich placówek oświatowych warszawskiego Ursynowa. Ogród tworzymy w taki sposób, by stanowił dogodne miejsce do życia i rozmnażania dzikich ptaków, owadów i drobnych ssaków. Sprzyjające dla zwierząt warunki stworzymy m.in. sadząc polskie, rodzime drzewa i krzewy, których owoce będą doskonałym pokarmem dla ptaków oraz siejąc takie kwiaty, których nektarem żywią się motyle i trzmiele. Dzięki tak zaprojektowanemu ogrodowi stwarzamy szansę na wzrost różnorodności biologicznej na terenie Dzielnicy Ursynów. W dniu dzisiejszym w miastach coraz więcej osób sadzi egzotyczne rośliny ozdobne, które pięknie wyglądają, ale niestety nie stanowią pożywienia dla dzikich ptaków i owadów. Dlatego dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu ważne jest sadzenie roślin występujących w naszej szerokości geograficznej.
Dodatkowo nasz ogród zostanie wyposażony w specjalny sprzęt (lornetki, lupy, przewodniki przyrodnicze i atlasy). Każda z ursynowskich szkół będzie mogła z niego korzystać i prowadzić w Ogrodzie zajęcia terenowe. Ogród będzie również otwarty dla mieszkańców Dzielnicy.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom sadzenia za pomoc w tworzeniu naszego ogrodu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w Galerii!