Strona główna

Bieliki odzyskały wolność

 

Bieliki odzyskały wolność

Znalezione w listopadzie ubiegłego roku na terenie Nadleśnictwa Oleszyce dwa bieliki już fruwają na wolności.

- Ptaki zatruły się skażonym mięsem, ale po leczeniu i okresie rekonwalescencji w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu mogły być przywrócone do swego środowiska – mówi Waldemar Cisek, nadleśniczy Nadleśnictwa Oleszyce, uczestniczący w akcji wypuszczenia ptaków.

We wtorek 12 lutego odfrunęły one w miejscowości Starzawa, gdzie znajdują się rozległe stawy rybne. Operację wypuszczenia ptaków przeprowadzili pracownicy Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu wraz z leśnikami z Nadleśnictwa Oleszyce.

- Są smutne chwile, gdy ludzie ze łzami w oczach przynoszą nam cierpiące zwierzaki, ale bywają też radosne momenty w naszej pracy; najpiękniejszy chyba jest widok odlatującego ptaka, któremu przywróciło się możliwość życia na wolności – mówi doktor Fedaczyński.

W rehabilitacji ptaków bardzo pomocna jest zamknięta „lotnia”, w której drapieżcy mogą trenować fruwanie. Obiekt ten zlokalizowany na terenie kliniki „Ada” został sfinansowany przez nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie. Obecnie pozostał tam jeszcze jeden bielik, który musi przez kilka tygodni poczekać na dzień odzyskania wolności.

Źródło: Lasy Państwowe
 Autor: Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie, Fot. Dariusz Delmanowicz, PAP

Więcej o zrównoważonym rozwoju, zachowaniach proekologicznych i sposobach dbania o środowisko naturalne na www.ogrodostojazwierzat.pl. Więcej na temat ochrony bioróżnorodności, racjonalnej gospodarki odpadami, nie marnowania wody i zwiększania efektywności energetycznej na stronie Kampanii na rzecz Rozwoju Zrównoważonego 2011-2014, dofinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.